Bácskai Zsuzsa: - Mi köze a németkurzusnak a festészethez?
Kópiás Gabriella - Nemrég tértem haza Ausztriából, ahol hosszasan tanulmányoztam a művészi életet, azon belül is legfőképp a virágfestészetet, amelyet holland mesterektől tanultam el. Félállásban porcelángyárban dolgoztak,félállásban a Belvedere képeit másolták, mielőtt mesterek lettek, - ez egy olyan csodálatos időszak volt, ahol csak a porcelángyárban 130 festő dolgozott, amiből 50 kifejezetten virágfestő volt...és ezt a város el tudta tartani, akkor igény volt a szépségre.
Bácskai Zsuzsa: - Mi a helyzet a nyelvtanulással?
Kópiás Gabriella: - Természetesen ez idő alatt jól megtanultam a nyelvet is, sokat jártam múzeumokba és könyvtárba, - hisz bennünket minősít, hogy milyen kifejezésekkel beszélünk,hogy mit adunk ki a kezünkből, milyen stílusú a ruházkodásunk vagy a lakásunk, és ugye tudjátok hogy ez nem kínai gyerekek által legyártott állítólagos márkáktól függ?
Bácskai Zsuzsa: - Miért fontos az egységesség, összhang és harmónia?
Kópiás Gabriella: - Túl azon, hogy az élet, a szervezetünk maga is egy rendkívül finoman összehangolt rendszer, ahol sejtek hormonok, enzimek százezrei tudják milligrammra, hogy hol a helyük, s ha akárcsak egy milligrammal is több keletkezne valamiből, azonnal betegséget érzünk, - mégis vagy talán éppen ezért egy egységes közegben érjük el mindannyian a teljesítőképességünk optimumát.
Ez az egységes közeg leginkább a természettől tanulható.
Bácskai Zsuzsa: - Hol lehet ezt látni a környezetünkben?
Kópiás Gabriella: - Ha megnézitek Fehérvár Belvárosát, látjátok hogy egységes az építészete, ez örömmel tölt el, egyes statisztikák szerint a szépség gyógyít is.
De amíg ma nem mindenhol találunk ilyen különleges igénnyel szervezett rendszerezett és díszített részeket, addig az a jó hír, hogy van teendőnk:
fel kell tennünk kérdéseket, kutatnunk kell, hogy miért hat ránk valami pozitívan, kutatnunk kell a módot, hogyan fejlődhetnénk fel precizióban, technikában,kitartásban, tudásban, gondolkodásban összhangban a régi nagy mesterekhez. Ki kell szűrnünk őszintén azt is, ami zavaró, nem oda illő, irritáló vagy rendezetlen.
Bácskai Zsuzsa: - Honnan tudják a gyerekek, hogy ezt ők is el tudják sajátítani? Mit üzensz azoknak, akik szeretnének részt venni a táborban?
Kópiás Gabriella: - A szorgalomban és a tehetségben biztos vagyok :-) Két dologra lesz szükség, ha egyszer nagyot akarunk alkotni:
világlátásra és a stílusok ismeretére, - amihez nyelvtudás kell.
Bácskai Zsuzsa: - Mire számíthatnak a gyerekek részedről?
Kópiás Gabriella: - Ebbe tudlak bevezetni benneteket, hisz a német nyelv rendszerető, korrekt, átlátható, és tiszta.
Ehhez délutánonként hozzátesszük a mi kis fantáziánkat, játékosságunkat, kinyitjuk a látókörünket, szétnézünk az olaszok, a franciák és a saját díszítőművészetünkben, belélegezzük a virágokat és elkezdjük az első lépéseket egy igényes festészet és kézművesség felé.
Ami persze évek szorgalmas munkája,de a jó alapok után a megfelelő inspirációktól vezettetve néhány évtizeden belül Ti fogtok csodás kapubejárókat készíteni,bútorokat megálmodni,egyre komplexebb stukkókat és motívumokat kitalálni,és lelki békét találni a kézzel festett részletek készítésekor vagy nézésekor.
Ha van kedvetek rácsodálni, hogy milyen az a szépség,amit nem kell magyarázni,hogy mennyi erő van a valós művészetekben,s
ha van kedvetek látást és érzékelést fejleszteni,s ha megértjük,hogy a mindenkori motiváció szóban ott rejlik a MOTIV,MOTIVUM, a kép, a minta,-akkor gyertek Gabi nénihez,változtassuk időnket,erőnket alkotássá és belső szellemi fejlődéssé.